09-06-2018

Po raz kolejny u przyjaciół w Parmoor

Od 29 maja do 5 czerwca uczniowie najstarszych klas Spo┼éecznej Szko┼éy Podstawowej im. Lady Sue Ryder wybrali si─Ö na wypraw─Ö edukacyjn─ů do Anglii. By┼é to tydzie┼ä bogaty w nowe do┼Ťwiadczenia i bardzo urozmaicony turystycznie. Przede wszystkim mogli┼Ťmy w praktyce ─çwiczy─ç od lat wpajane zwroty w j─Özyku angielskim, odwiedzili┼Ťmy urokliwe miejsca, o kt├│rych uczyli┼Ťmy si─Ö na lekcjach j─Özyka polskiego, angielskiego i na historii oraz spotkali┼Ťmy si─Ö z naszymi przyjaci├│┼émi z Fundacji Sue Ryder.

Tu┼╝ po przyje┼║dzie do Wielkiej Brytanii zwiedzili┼Ťmy jedno z najpi─Ökniejszych miasteczek po┼éudniowej cz─Ö┼Ťci kr├│lestwa - Canterbury w hrabstwie Kent. Miejscowo┼Ť─ç ta jest siedzib─ů arcybiskupstwa, znajduje si─Ö w niej p├│┼║nogotycka Katedra wpisana na list─Ö ┼Ťwiatowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz ruiny opactwa zbudowanego przed wiekami przez wielkiego my┼Ťliciela - ┼Ťwi─Ötego Augustyna.

Drugiego dnia wybrali┼Ťmy si─Ö do Greenwich, jednej z 32 gmin Londynu, gdzie mie┼Ťci si─Ö po┼éudnik zero i Kr├│lewskie Obserwatorium Astronimiczne. Odbyli┼Ťmy rejs po Tamizie, ogl─ůdaj─ůc znane zabytki Londynu, tj. London Eye czy os┼éawiony most Tower Bridge. Nast─Öpnie wysiedli┼Ťmy pod Big Benem - s┼éynn─ů wie┼╝─ů zegarow─ů Elizabeth Tower - i przeszli┼Ťmy do Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Techniki. Najwi─Öksze zainteresowanie m┼éodzie┼╝y wzbudzi┼éa galeria dinozaur├│w oraz odlew szkieletu dinozaura, znajduj─ůcy si─Ö w g┼é├│wnym hallu muzeum.

Kolejnego dnia poszli┼Ťmy do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, gdzie ka┼╝dy m├│g┼é zrobi─ç sobie selfie ze swoim idolem ze ┼Ťwiata filmu, literatury, sportu czy muzyki. Kolejka do zrobienia sobie zdj─Öcia z ksi─Öciem Harrym i ksi─Ö┼╝n─ů Meghan Markle oraz ┼Ťlubnymi konfetti ÔÇô onie┼Ťmiela┼éa nawet najwytrwalszych ´üŐ. Tego dnia nie omieszkali┼Ťmy tak┼╝e wst─ůpi─ç si─Ö do jednego z najwi─Ökszych ┼Ťwiatowych muze├│w historii staro┼╝ytnej - British Museum.

Czwartego dnia pojechali┼Ťmy do Oxfordu zwiedzi─ç tamtejsze miasteczko uniwersyteckie. Niejedna osoba by┼éa urzeczona architektonicznym pi─Öknem tego miejsca. W wielu sercach zrodzi┼éa si─Ö ch─Ö─ç zostania studentem tej presti┼╝owej uczelni. P├│ki jednak egzamin maturalny w dalekiej przysz┼éo┼Ťci, wi─Ökszo┼Ť─ç naszych zwiedzaj─ůcych zadowoli┼éa si─Ö koszulkami i bluzami z logo Oxfordu.

Nast─Öpnym przystankiem by┼éo Warner Bros Studio, gdzie mogli┼Ťmy podziwia─ç wszystkie autentyczne stroje, rekwizyty i scenografie z filmu ÔÇ×Harry PotterÔÇŁ. Wielu fan├│w tej serii ksi─ů┼╝ek J.K Rowling by┼éo w swoim ┼╝ywiole!

W przeddzie┼ä wyjazdu zwiedzili┼Ťmy Stonehenge ÔÇô kamienn─ů budowl─Ö po┼éo┼╝on─ů 13 km od miasta Salisbury, a 130 km od stolicy. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii. Te kilkadziesi─ůt nier├│wnych kamieni od wiek├│w intryguje badaczy i wci─ů┼╝ jest jedn─ů z najwi─Ökszych zagadek ludzko┼Ťci. Wra┼╝enie zobaczenia z bliska obiektu, kt├│ry dotychczas znali┼Ťmy z podr─Öcznik├│w, by┼éo bezcenne.

Tego wieczoru mieli┼Ťmy r├│wnie┼╝ uroczyst─ů kolacj─Ö z synem naszej Patronki i przyjaci├│┼émi Fundacji Sue Ryder, kt├│rzy go┼Ťcili nas przez te kilka dni w Parmoor. Otrzymali┼Ťmy autobiografi─Ö Lady Sue Ryder, za┼Ť dedykacje w ksi─ů┼╝kach wpisywa┼é syn naszej Patronki. Chwila ta by┼éa dla wszystkich bardzo wzruszaj─ůca, podnios┼éa i wa┼╝na. Spotkali┼Ťmy si─Ö z niezwykle ciep┼éym przyj─Öciem ze strony naszych angielskich przyjaci├│┼é i ta atmosfera domu w Parmoor, jego cudne, zielone otoczenie i zabytkowe wn─Ötrza chyba najbardziej pozostan─ů w naszej pami─Öci i sercach.

Wycieczk─Ö wszyscy jej uczestnicy uwa┼╝aj─ů za bardzo udan─ů i na pewno d┼éugo jej nie zapomn─ů. Okaza┼éa si─Ö ona wyj─ůtkowym zwie┼äczeniem nie tylko roku szkolnego, ale tak┼╝e stanowi┼éa wspania┼é─ů lekcj─Ö dobroci, ciep┼éa w relacjach mi─Ödzyludzkich i bezinteresowno┼Ťci, czyli tych warto┼Ťci, kt├│re nasza Patronka stawia┼éa ponad wszystko inne. Jej pami─Ö─ç i spu┼Ťcizna wci─ů┼╝ trwaj─ů.