SUKCESY MIJAJĄCEGO ROKU

15-11-2017

Z pieśnią do wolności

W tym roku obchody Święta Niepodległości organizowane przez dyrektora Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder Tomasza Donatowicza po raz pierwszy gościły w kościele na Jazach. Uroczystość otworzyła msza święta w intencji Ojczyzny. Na jej zakończenie podniośle odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”, a ksiądz proboszcz Edward Bąbol odczytał „Modlitwę za Ojczyznę” Piotra Skargi.

Po mszy uroczyście zabrzmiał hymn Polski. Następnie major Marcin Mikołajewski poprowadził Apel Pamięci. Drugą częścią programu była impresja poetycko–muzyczna „ Z pieśnią do wolności”, która została przygotowana przez uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder. W programie znalazły się pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej, nierozerwalnie związane z historią Polski. Uroczystość poprowadzili uczniowie klas gimnazjalnych, Kamila Glińska i Nikodem Matuszyk.

Impresję rozpoczęła Ania Sobieraj, która wraz z wtórującym jej chórem odśpiewała „Pieśń konfederatów barskich” Juliusza Słowackiego. Następnie Łukasz Wąs wyrecytował fragment elegii Franciszka Karpińskiego „Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta”. Julia Świerkosz przy gitarowym akompaniamencie Taty zaśpiewała piękną pieśń „Czarna sukienka” Konstantego Gaszyńskiego. Treść utworu nawiązuje do słynnej bitwy powstania listopadowego, która rozegrała się na polach Grochowa. Ania Kinal wzruszyła recytacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”, a Weronika Bobowski zaśpiewała utwór autorstwa Marka Grechuty „Ojczyzna”.

Pieśń „O mój rozmarynie” – utwór lubiany przez Lady Sue Ryder – została odśpiewana mocnymi głosami przez Nikodema Matuszyka, Łukasza Wąsa, Grzegorza Stańczyka, Arkadiusza Iskrzyckiego i Jakuba Derenia przy wtórze szkolnego chóru. Następnie Emilia Azierska odśpiewała utwór „Pokłońmy się”, a Julia Ważny recytowała wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję”. Tę część uroczystości zakończyła Emilia Azierska przejmującym wykonaniem pieśni „Panie Generale” z repertuaru Haliny Mlynkovej.

Po występie uczniów dyrektor Tomasz Donatowicz, wygłosił kilka słów i zaprosił zgromadzonych w kościele do wspólnego odśpiewania pieśni legionowych. Zabrzmiały: „Piechota”, „Kadrówka”, „Hej, hej ułani”, „Białe Róże”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Znakomicie przygotowany przez uczniów występ dostarczył wielu wzruszeń licznie przybyłym do kościoła mieszkańcom Niepołomic.