03-06-2017

W kraju słońca, oliwki i zorby

Dni 19-27 maja 2017 r. na d┼éugo zostan─ů w pami─Öci uczni├│w klas trzecich Gimnazjum Spo┼éecznego w Woli Batorskiej. W tym bowiem czasie mia┼éa miejsce wyprawa edukacyjna uczni├│w, ko┼äcz─ůcych nauk─Ö w gimnazjum. W bie┼╝─ůcym roku szkolnym by┼éa to Republika Grecka, uwa┼╝ana za spadkobierczyni─Ö staro┼╝ytnej Grecji. Jako taka, stanowi kolebk─Ö ca┼éej cywilizacji zachodniej, jest miejscem narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdze┼ä naukowych, literatury, historiografii, politologii oraz teatru. Mieli┼Ťmy okazj─Ö pochyli─ç si─Ö nad tym dorobkiem ludzko┼Ťci. Zwiedzili┼Ťmy w ci─ůgu 9 dni naprawd─Ö wiele!

Celem naszej podr├│┼╝y by┼éa Grecja kontynentalna wraz z oddzielonym od niej Kana┼éem Korynckim p├│┼éwyspem Peloponez. Droga wiod┼éa wi─Öc przez S┼éowacj─Ö, W─Ögry, Serbi─Ö i Macedoni─Ö. W ten spos├│b dotarli┼Ťmy na Riwier─Ö Olimpijsk─ů. Przywita┼éa nas piaszczysta pla┼╝a i ciep┼ée Morze Egejskie. Ju┼╝ w pierwszym dniu nazwani zostali┼Ťmy przez Grek├│w ÔÇ×szko┼é─ů sportow─ůÔÇŁ, gdy┼╝ m┼éodzie┼╝ wiod┼éa prym na pla┼╝y w grach zespo┼éowych ÔÇô pi┼éce siatkowej, rugby, badmintonie i tenisie. Swoje umiej─Ötno┼Ťci szlifowali p┼éywacy oraz nie zabrak┼éo ta┼äca, tu w szczeg├│lno┼Ťci zas┼éyn─Ö┼éa ÔÇ×belgijkaÔÇŁ.

Kolejnym punktem programu by┼é najwy┼╝szy masyw g├│rski w Grecji, po┼éo┼╝ony na pograniczu p├│┼énocnej i ┼Ťrodkowej cz─Ö┼Ťci kraju. Jego najwy┼╝szy szczyt Mitikas wznosi si─Ö na wysoko┼Ť─ç 2918 m n.p.m. Dotarli┼Ťmy do wzniesienia nieopodal Olimpu ÔÇô znanego z mitologii jako siedziba b├│stw greckich, w tym najwa┼╝niejszego ÔÇô Zeusa. Zbocza g├│r poro┼Ťni─Öte s─ů lasami iglastymi, li┼Ťciastymi oraz maki─ů. Dzi┼Ť Olimp jest o┼Ťrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z za┼éo┼╝onym w 1938 roku parkiem narodowym.

Jednym z odwiedzonych przez nas miejsc by┼éy tak┼╝e Meteory ÔÇô zesp├│┼é prawos┼éawnych klasztor├│w, umiejscowionych na szczytach ska┼é. Pocz─ůtkowo wszelkie materia┼éy potrzebne do budowy i ┼╝ycia mnich├│w wci─ůgane by┼éy na linach. R├│wnie┼╝ odwiedzaj─ůcy mogli dosta─ç si─Ö do monastyr├│w jedynie w taki spos├│b. Obecnie cz─Ö┼Ť─ç z monastyr├│w udost─Öpniona jest dla zwiedzaj─ůcych i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty. Powsta┼éy jak dot─ůd 24 monastyry. Wsp├│┼écze┼Ťnie tylko sze┼Ť─ç klasztor├│w jest zamieszkanych i toczy si─Ö w nich normalne ┼╝ycie klasztorne. Aby je zwiedzi─ç , nale┼╝y mie─ç odpowiedni str├│j: d┼éugie spodnie dla m─Ö┼╝czyzn, sp├│dnic─Ö zakrywaj─ůc─ů kolana i zakryte ramiona dla kobiet. Z ciekawostek - Meteory by┼éy sceneri─ů dla jednego z film├│w o przygodach Jamesa Bonda pt. ÔÇ×Tylko dla twoich oczuÔÇŁ.

Nast─Öpnym postojem by┼éy Delfy - prastare miasto i ┼Ťwi─ůtynia grecka u st├│p Parnasu, znajduj─ůca si─Ö w drodze z Termopili na Peloponez. To miejsce, w kt├│rym kiedy┼Ť znajdowa┼éa si─Ö s┼éynna wyrocznia delficka, a dzi┼Ť jest ono o┼Ťrodkiem archeologicznym, oddalonym od Aten o zaledwie 165 km. Warto wspomnie─ç, ┼╝e ten teren traktowany by┼é jako ÔÇ×p─Öpek ┼ŤwiataÔÇŁ, sama za┼Ť wyrocznia mia┼éa w staro┼╝ytno┼Ťci ogromny wp┼éyw na losy ├│wczesnego ┼Ťwiata, przynajmniej na terenach dzisiejszej po┼éudniowej Europy i najbli┼╝szych jej okolic. To tam zobaczyli┼Ťmy pi─Ökny amfiteatr w┼Ťr├│d ska┼é, jeden z pierwszych stadion├│w olimpijskich oraz niewielkie muzeum, kt├│rego eksponaty robi─ů ogromne wra┼╝enie, a zwiedzanie u┼éatwia chronologiczny podzia┼é w poszczeg├│lnych pomieszczeniach.

Kana┼é Koryncki to wiekopomne dzie┼éo ludzkich r─ůk. ┼ü─ůczy Morze Egejskie (Zatoka Saro┼äska) z Morzem Jo┼äskim (Zatoka Koryncka). Ma d┼éugo┼Ť─ç 6343 m i ┼Ťciany wysokie na 80 m! W┼éa┼Ťnie Przesmykiem Korynckim dotarli┼Ťmy na p├│┼éwysep Peloponez. Widzieli┼Ťmy Gr├│b Agamemnona w Mykenach i amfiteatr w Epidauros. By┼é czas na zakup pami─ůtek i skosztowanie pysznych greckich lod├│w.

Nie spos├│b na koniec nie wspomnie─ç o najwi─Ökszym mie┼Ťcie w Grecji i zarazem stolicy pa┼ästwa. W Atenach zobaczyli┼Ťmy zesp├│┼é architektoniczny Akropolu: Propyleje, Partenon, Erechtejon i zesp├│┼é budynk├│w publicznych staro┼╝ytnej Agory. Udali┼Ťmy si─Ö na zmian─Ö warty pod zabudowania Parlamentu i odwiedzili┼Ťmy Stadion Olimpijski Panathinaiko.

Szybko min─ů┼é czas wyprawy. ┼╗egnali┼Ťmy Grecj─Ö wieczorn─ů dyskotek─ů na pla┼╝y w Korinos. Wielu z nas obieca┼éo sobie, ┼╝e tu wr├│ciÔÇŽ W planach niekt├│rych pozosta┼éa my┼Ťl, by nast─Öpnym razem uderzy─ç na greckie wyspy. Wszak w sk┼éad Grecji wchodzi oko┼éo 2500 wysp, w tym 165 zamieszka┼éychÔÇŽ

Dzi─Ökujemy wszystkim uczestnikom wyprawy za mi┼é─ů atmosfer─Ö, a Rodzicom za kibicowanie naszym poczynaniom i wszelkie wsparcie. Na koniec ÔÇô ekipie biura turystycznego Bison Tours z Niepo┼éomic za organizacj─Ö naszej podr├│┼╝y, wspania┼éych kierowc├│w i niezast─ůpion─ů pilotk─Ö oraz oczywi┼Ťcie - wygodny autokar.