13-04-2017

Przyjaciele z Ukrainy

Ostatni tydzie┼ä marca obfitowa┼é w niecodzienne wydarzenia ÔÇô do Gimnazjum Sue Ryder w Woli Batorskiej zawita┼éa grupa zaprzyja┼║nionych uczni├│w i opiekun├│w z gimnazjum w Cherkasach. To ju┼╝ kolejna wizyta naszej szko┼éy partnerskiej z Ukrainy. Program wymiany by┼é mo┼╝liwy dzi─Öki Projektowi Friends ÔÇô The Way We Are realizowanemu w ramach Programu Polsko-Ameryka┼äskiej Fundacji Wolno┼Ťci ENGLISH TEACHING, kt├│rego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Koordynatork─ů programu w naszej szkole jest od lat nauczycielka j─Özyka angielskiego ÔÇô Ma┼égorzata Por─Öbska.

Przywitanie go┼Ťci rozpocz─Öli┼Ťmy od zorganizowania Festiwalu Europejskiego ÔÇô nietypowych zaj─Ö─ç integruj─ůcych spo┼éeczno┼Ť─ç szkoln─ů, kt├│ra na kilka godzin wcieli┼éa si─Ö w mieszka┼äc├│w r├│┼╝nych kraj├│w Europy. Ta┼äczyli┼Ťmy neapolita┼äsk─ů tarantell─Ö, smakowali┼Ťmy bu┼égarskiej bak┼éawy, zawitali┼Ťmy do Holandii, by podziwia─ç tamtejsze rowery, a panteon mitologicznych bog├│w greckich wype┼énia┼é szkolny korytarz. Tylko przedstawiciele Szwajcarii nie zainwestowali w przyozdobienie swojej sali lekcyjnej, gdy┼╝ stwierdzili, i┼╝ ich na to nie sta─ç ÔÇô wzi─Öli kredyt we frankach.
Nasi przyjaciele brali udzia┼é w lekcjach prowadzonych w j─Özyku angielskim przez nauczycieli historii, geografii, biologii, religii, a tak┼╝e w zorganizowanym przez uczni├│w klas drugich i pani─ů Izabel─Ö Szot pokazie pierwszej pomocy. Poza szko┼é─ů czeka┼éa na nich moc atrakcji w postaci wycieczek krajoznawczych po okolicy i Ma┼éopolsce.
Jak┼╝e by┼éo rado┼Ťnie i tw├│rczo! Du┼╝o by opowiada─çÔÇŽ Najlepiej zrobi─ů to sami uczniowie. Oto relacja Ani.

Ania Kinal
uczestniczka wymiany z Ukrain─ů

24 marca m┼éodzie┼╝ bior─ůca udzia┼é w programie NIDA nie mog┼éa doczeka─ç si─Ö wieczora. Co mia┼éo si─Ö wydarzy─ç wieczorem? Ot├│┼╝ do naszych dom├│w i serc na tydzie┼ä mieli zawita─ç go┼Ťcie z Ukrainy. Ekscytacja si─Ögn─Ö┼éa zenitu ju┼╝ po wej┼Ťciu na dworzec g┼é├│wny w Krakowie. Ka┼╝dy z nas trzyma┼é w trz─Ös─ůcych si─Ö d┼éoniach kartk─Ö z imieniem nowego przyjaciela, kt├│rego mia┼é zobaczy─ç po raz pierwszy i sp─Ödzi─ç z nim tydzie┼ä pod jednym dachem. Po chwili ka┼╝dy serdecznie wita┼é si─Ö ze swoim nowoprzyby┼éym koleg─ů.
Przez ca┼éy tydzie┼ä poznawali┼Ťmy pi─Ökno obu naszych kraj├│w. Zwiedzali┼Ťmy ciekawe miejsca, robili┼Ťmy wiele zdj─Ö─ç i ┼Ťwietnie si─Ö razem bawili┼Ťmy. Z najciekawszych miejsc, kt├│re odwiedzili┼Ťmy mo┼╝na wymieni─ç: fabryk─Ö O. Schindlera w Krakowie, kopalni─Ö soli w Bochni, Zamek Kr├│lewski w Niepo┼éomicach, star├│wk─Ö w Tarnowie i wiele innych.
Mimo ┼╝e te wycieczki by┼éy niesamowicie ciekawe i pouczaj─ůce, zdecydowanie nie by┼éy najwa┼╝niejsze. Tym, co nadawa┼éo sens tej wizycie by┼é fakt, ┼╝e poznali┼Ťmy nowych ludzi, a oni poznali nas. Prze┼éamali┼Ťmy stereotypy i przekonali┼Ťmy si─Ö, ┼╝e nie wa┼╝ny jest kraj pochodzenia. Wszyscy tak samo chodzimy, ┼Ťmiejemy si─Ö, pijemy herbat─Ö i okazujemy uczucia. Nie s─ůdzi┼éam, ┼╝e mo┼╝liwym jest tak przywi─ůza─ç si─Ö do grupy ludzi przez zaledwie tydzie┼ä, ale przekona┼éam si─Ö, ┼╝e nie mia┼éam racji, kiedy przez ┼ézy patrzy┼éam na bus odje┼╝d┼╝aj─ůcy wraz z moimi przyjaci├│┼émi, wracaj─ůcymi do domu. Tylko jako┼Ť nie mog┼éo do mnie dotrze─ç, ┼╝e ich dom jest na Ukrainie, a nie tu, w Niepo┼éomicach czy w Woli Batorskiej. Jedyn─ů rzecz─ů, kt├│ra powstrzymywa┼éa mnie przed biegni─Öciem za nimi by┼é fakt, ┼╝e wci─ů┼╝ b─Ödziemy utrzymywa─ç kontakt.

To by┼é bardzo ubogacaj─ůcy tydzie┼ä.