PATRON

Lady Sue Ryder

Margaret Susan Ryder, znana wszystkim jako Sue Ryder, dorasta┼éa w zamo┼╝nej rodzinie angielskiej w Yorkshire. Z nieszcz─Ö┼Ťciem zetkn─Ö┼éa si─Ö wcze┼Ťnie, kiedy razem z matk─ů odwiedza┼éa szpitale i ci─Ö┼╝ko chorych. Podczas kryzysu lat 20. wstrz─ůsn─Ö┼éa ni─ů n─Ödza. "Zobaczy┼éam, ┼╝e ludzie jedz─ů na gazetach, zamiast na obrusach i ┼Ťpi─ů bez prze┼Ťcierade┼é, bo ich po prostu nie maj─ů" wspomina┼éa swoje do┼Ťwiadczenie. To matka sk┼éoni┼éa m┼éod─ů Sue do przyjrzenia si─Ö z bliska ludzkiej biedzie i cierpieniom, przyczyni┼éa si─Ö do wyboru przez ni─ů drogi ┼╝yciowej. Mia┼éa zaledwie 16 lat, kiedy w 1940 roku po sfa┼észowaniu metryki, jako ochotniczka Korpusu Pierwszej Pomocy Piel─Ögniarskiej, zosta┼éa skierowana do sekcji polskiej Zarz─ůdu Operacji Specjalnych armii brytyjskiej. Pozna┼éa Polaków, którzy jako "cichociemni" skoczkowie wracali do kraju, by dzia┼éa─ç w ruchu oporu. Przygotowywa┼éa transporty ze zrzutami dla walcz─ůcej w powstaniu warszawskim stolicy.

Po wojnie znalaz┼éa si─Ö w Warszawie, s┼éu┼╝─ůc jako piel─Ögniarka Heroizm, cierpienia i po┼Ťwi─Öcenie ludzi, z którymi si─Ö wtedy zetkn─Ö┼éa, pozostawi┼éy trwa┼éy ┼Ťlad w jej pami─Öci. Ze wzruszeniem wspomina┼éa zw┼éaszcza kobiety, które go┼éymi r─Ökoma odgruzowywa┼éy stolic─Ö.

"By┼éam pe┼éna podziwu dla determinacji Polaków, dla ich silnej wiary podnoszenia z gruzów miast i miasteczek. To by┼é po prostu cud." - pisa┼éa. Po zako┼äczeniu wojny nie potrafi┼éa po prostu wróci─ç do domu i ┼╝y─ç jak dawniej. Pracowa┼éa w organizacjach pomocy dla ofiar wojny w Europie. Patrzy┼éa z przera┼╝eniem, jak armia brytyjska odsy┼éa do Zwi─ůzku Sowieckiego Rosjan, którzy prze┼╝yli niemieckie obozy koncentracyjne. Bez wahania pomog┼éa niektórym z nich zdoby─ç polskie lub czeskie papiery, a innym si─Ö ukry─ç. Podczas procesów w s─ůdach si┼é sprzymierzonych wstawia┼éa si─Ö za ofiarami faszystów, które mia┼éy odpowiada─ç za odwet na oprawcach lub za kradzie┼╝ jedzenia, podczas gdy zbrodniarze wojenni pozostawali bezkarni na wolno┼Ťci. Zje┼║dzi┼éa wzd┼éu┼╝ i wszerz zrujnowane Niemcy, aby dotrze─ç do ponad tysi─ůca obcokrajowców, którzy znale┼║li si─Ö w tamtejszych 128 wi─Özieniach.

Jej post─Öpowaniem kierowa┼éa silna wiara w Boga i w cz┼éowieka, mówi┼éa z przekonaniem: "Istnieje z┼éo na ┼Ťwiecie. Jednak je┼Ťli ka┼╝dy b─Ödzie piel─Ögnowa┼é wiar─Ö w sobie, to tak d┼éugo, jak wiara istnieje, na ca┼éym ┼Ťwiecie dobro zatriumfuje nad z┼éem." Wreszcie w 1953 roku za┼éo┼╝y┼éa swoj─ů fundacj─Ö. "Chcia┼éam stworzy─ç ┼╝ywy pomnik pami─Öci ofiar wojny, organizacj─Ö, która nios┼éaby ulg─Ö cierpi─ůcym" - pisa┼éa. Na emblemat swojej fundacji wybra┼éa b┼é─Ökitny rozmaryn, symbol pami─Öci i przyja┼║ni. Pomog┼éa 365 tysi─ůcom ludzi - poczynaj─ůc od by┼éych wi─Ö┼║niów obozów koncentracyjnych, a┼╝ po g┼éoduj─ůce dzieci Indii i Afryki. W 20 krajach stworzy┼éa ponad 80 o┼Ťrodków nazywanych przez ni─ů domami, które s┼éu┼╝─ů chorym, pozwalaj─ů pokrzywdzonym i cierpi─ůcym odzyska─ç wiar─Ö w sens istnienia. Dla Sue Ryder bowiem zawsze, obok leczenia dolegliwo┼Ťci fizycznych, wa┼╝ne by┼éo odbudowanie ┼╝ycia osobistego pacjenta, zapewnienie mu takich warunków, w których móg┼éby si─Ö kszta┼éci─ç, prowadzi─ç ┼╝ycie towarzyskie, zawiera─ç przyja┼║nie, znale┼║─ç sobie godne miejsce w ┼╝yciu. W ten sposób – pisa┼éa – mia┼éam nadziej─Ö przyczyni─ç si─Ö do zbudowania lepszego ┼Ťwiata, w którym móg┼éby zapanowa─ç pokój, gdyby nawet walka by┼éa ci─Ö┼╝ka, a rozczarowania liczne.W Wielkiej Brytanii dzia┼éa sie─ç 500 sklepów Sue Ryder pomagaj─ůcych finansowa─ç te o┼Ťrodki. W Warszawie i w Poznaniu te┼╝ s─ů takie sklepy, które dochodami ze sprzeda┼╝y rzeczy u┼╝ywanych - ubra┼ä, ksi─ů┼╝ek oraz przedmiotów wykonywanych przez mieszka┼äców domów fundacji - wspieraj─ů placówki Sue Ryder oraz udzielaj─ů informacji o dzia┼éaniu fundacji i jej programie na przysz┼éo┼Ť─ç. Przez wiele lat Sue Ryder tworzy┼éa najbardziej niezwyk┼é─ů par─Ö z pu┼ékownikiem Leonardem Cheshire, bohaterskim pilotem Królewskich Si┼é Powietrznych - RAF-u, który tak┼╝e po┼Ťwi─Öci┼é si─Ö dzia┼éalno┼Ťci charytatywnej na ┼Ťwiecie na rzecz pokrzywdzonych przez los. Oboje mieszkali w Cavendish, w domu, który niegdy┼Ť nale┼╝a┼é do jej matki, a teraz mie┼Ťci g┼éówn─ů siedzib─Ö fundacji. Tu wychowywa┼éa si─Ö dwójka dzieci Sue Ryder - Jeromy i Elizabeth zwana Gigi.

Wieloletnia dzia┼éalno┼Ť─ç charytatywna i ca┼ékowite oddanie Sue Ryder tym, których dotkn─Ö┼éo nieszcz─Ö┼Ťcie, zyska┼éy uznanie w Anglii i na ca┼éym ┼Ťwiecie. Od 1978 roku Sue Ryder posiada┼éa tytu┼é szlachecki i zasiada┼éa w Izbie Lordów. Wybra┼éa sobie tytu┼é Lady Ryder of Warsaw - na cze┼Ť─ç Polaków, których pozna┼éa w czasie wojny. Otrzyma┼éa wiele wyró┼╝nie┼ä. Jedno z najbardziej przez ni─ů cenionych to z┼éoty order Wyró┼╝nionym w S┼éu┼╝bie dla Ko┼Ťcio┼éa i Narodu, który otrzyma┼éa od prymasa Józefa Glempa w grudniu 1996 roku. Bo cho─ç w domach fundacji Ryder i Cheshire znajduj─ů schronienie wszyscy potrzebuj─ůcy, bez wzgl─Ödu na religi─Ö, par─Ö t─Ö umacnia┼éa zawsze wspólna wiara. Ich bezgraniczne oddanie sprawom Fundacji wyp┼éywa┼éo z g┼é─Öbokiej wiary chrze┼Ťcija┼äskiej. W 1958 u┼éo┼╝yli wspólnie modlitw─Ö: Ty wezwa┼ée┼Ť nas Panie, a my odnale┼║li┼Ťmy Ciebie

W biednych, niechcianych i cierpi─ůcych

I tu będziemy Ci służyć

A┼╝ do ┼Ťmierci

┼╗ycie Sue Ryder up┼éyn─Ö┼éo na pracy zwi─ůzanej z tysi─ůcami ludzi. Mimo up┼éywu lat, wci─ů┼╝ by┼éa pe┼éna entuzjazmu i energii. W listopadzie 2000 roku zmar┼éa w szpitalu w Londyne.