JUBILEUSZ XV - LECIA GIMNAZJUM

..

wi─Öcej >>
PRZYJACIELE Z UKRAINY

..

wi─Öcej >>
W KRAJU SŁOŃCA, OLIWKI I ZORBY

..

wi─Öcej >>
SUKCESY MIJAJ─äCEGO ROKU

..

wi─Öcej >>

DLA TURYSTÓW

Klub Podró┼╝nika TURBACZ 

Gimnazjum Spo┼éeczne im. Lady Sue Ryder w Woli Batorskiej proponuje swoim uczniom i wychowankom wiele kó┼é zainteresowa┼ä i klubów tematycznych. Najstarszym z nich jest dzia┼éaj─ůcy od 2001 roku Klub Podró┼╝nika „Turbacz”, który prowadzi Pawe┼é Góralczyk – nauczyciel matematyki i mi┼éo┼Ťnik wypraw górskich.
Przez blisko pi─Ötna┼Ťcie lat klub zorganizowa┼é ponad 100 wypraw na tereny pasm górskich Polski i krajów s─ůsiednich. Uczestnicy zdobywali najwy┼╝sze szczyty, odwiedzali najpi─Ökniejsze miejsca, poznawali przyrod─Ö i histori─Ö terenów górskich. Uczestnicy Klubu Podró┼╝nika mog─ů si─Ö pochwali─ç zdobyciem Rysów w Tatrach, wyprawami na tatrza┼äsk─ů Orl─ů Per─ç, Czerwone Wierchy i gra┼ä Rohaczy. W ramach wspó┼épracy z Gorcza┼äskim Parkiem Narodowym odby┼éo si─Ö mnóstwo wycieczek pod namioty, zaj─Ö─ç edukacyjnych na terenach ┼Ťcie┼╝ek edukacyjnych czy wypraw na najwy┼╝sze szczyty z Turbaczem na czele. Zim─ů mo┼╝na nauczy─ç si─Ö je┼║dzi─ç na nartach i snowboardzie w ramach zimowisk oraz spróbowa─ç swych si┼é podczas podró┼╝y w┼Ťród ┼Ťniegów Beskidów. Uczniowie z Gimnazjum w Woli Batorskiej wspi─Öli si─Ö do tej pory na Babi─ů Gór─Ö, Lubo┼ä Wielki, Tarnic─Ö, Skrzyczne, Trzy Korony, Kud┼éo┼ä i wiele innych szczytów. Odwiedzili skaliste rokliny S┼éowackiego Raju, Ma┼éej Farty, dzikie jaskinie Tatr Polskich i S┼éowackich, labirynty Gór Sto┼éowych, wodospady i jeziora Tatr i Beskidów, w─ůwozy i prze┼éomy Pienin oraz mnóstwo miejsc zwi─ůzanych z histori─ů i kultur─ů. Do najwi─Ökszych osi─ůgni─Ö─ç uczniów mo┼╝na zaliczy─ç stworzenie przez nich pi─Öknego przewodnika „Kwiaty Gorców”, do którego materia┼éy zbierane by┼éy podczas zaj─Ö─ç Klubu Podró┼╝nika (autorzy - uczniowie: Bartosz Polak i Damian Nowak). Okraszony pi─Öknymi zdj─Öciami i fachowymi opisami wydawnictwo ukaza┼é si─Ö w formie drukowanej i stanowi podr─Öcznik dla turystów wybieraj─ůcych si─Ö w Beskidy.
Klub Podró┼╝nika Turbacz zrzesza uczniów aktywnych i ciekawych ┼Ťwiata, którzy zainteresowani s─ů wspania┼é─ů zabaw─ů po┼é─ůczon─ů z wieloma przygodami i czynn─ů nauk─ů. Uczestnikami Klubu zostaj─ů ci m┼éodzi ludzie, którzy w┼Ťród lasów i szczytów gór chc─ů rozwija─ç swoje zainteresowania przyrodnicze oraz t─Ö┼╝yzn─Ö fizyczn─ů. Uczniowie ucz─ů si─Ö odpowiedzialno┼Ťci za siebie, kszta┼étuj─ů poczucie obowi─ůzkowo┼Ťci i samodzielno┼Ťci w dzia┼éaniu, ucz─ů si─Ö organizowa─ç czas i racjonalnie planowa─ç dzia┼éania, wzmacniaj─ů poczucie w┼éasnej warto┼Ťci, poznaj─ů warto┼Ťci dalekie od lansowanego przez media konsumpcyjnego i materialistycznego pogl─ůdu na ┼Ťwiat. Ucz─ů si─Ö te┼╝ zdrowych i wolnych od patologii sposobów zabawy i sp─Ödzania wolnego czasu, nawi─ůzuj─ů przyja┼║nie i ciekawe kontakty towarzyskie.
Klub Podró┼╝nika proponuje swoim cz┼éonkom nast─Öpuj─ůce rodzaje wypraw:

  •  weekend w górach – krótkie wyprawy tematyczne dla ma┼éych grup uczniowskich (maksymalnie 10 osób) na tereny pasm górskich. Wyjazdy odbywaj─ů si─Ö najcz─Ö┼Ťciej w weekendy, a celem najcz─Ö┼Ťciej s─ů pasma górskie Tatr, Gorców i Beskidu Wyspowego lub ┼╗ywieckiego. Oprócz zdobywania szczytów górskich uczniowie poznaj─ů przyrod─Ö górsk─ů i histori─Ö zwiedzaj─ůc zamki, wystawy, skanseny i td. Nie zabraknie równie┼╝ aktywnej rekreacji w parkach linowych, na zje┼╝d┼╝alniach grawitacyjnych, w Aquaparkach czy weso┼éych miasteczkach itd… Koszty takich wypraw wahaj─ů si─Ö od 40 z┼éotych do 120 z┼éotych.
  • zimowiska – organizowane w ferie zimowe wyjazdy trwaj─ů najcz─Ö┼Ťciej oko┼éo tygodnia, a g┼éówne atrakcje to jazda na nartach (szkó┼éka narciarska) oraz spacery w najpi─Ökniejsze miejsca zimowych Beskidów i Pienin. Ilo┼Ť─ç uczniów uczestnicz─ůcych w zimowisku to przewa┼╝nie oko┼éo 15 – 20 osób. Koszt zimowiska nie powinien przekracza─ç 500 z┼éotych.
  • obozy letnie w ramach akcji Lato – wyprawy adresowane do najbardziej aktywnych uczestników odbywaj─ů si─Ö podczas miesi─Öcy wakacyjnych. Trwaj─ůce tydzie┼ä wyjazdy obejmuj─ů mnóstwo atrakcji: noclegi w namiotach lub schroniskach górskich, wyprawy górskie po┼é─ůczone z elementami wspinaczki, trekking i spacery w najpi─Ökniejsze miejsca w górach polskich (i nie tylko), odkrywanie pi─Ökna natury, poznawanie flory i fauny terenów górskich oraz mnóstwo przygód i dobrej zabawy. W obozach letnich bior─ů udzia┼é ma┼ée grupy uczniowskie (maksymalnie 7 osób – ch┼éopcy lub dziewcz─Öta). Ilo┼Ť─ç wypraw uzale┼╝niona jest od ilo┼Ťci ch─Ötnych. Ca┼ékowity koszt wyjazdu to maksymalnie 500 z┼éotych.
  • zaj─Öcia wspinaczkowe - uczestnicy klubu mog─ů korzysta─ç z zaj─Ö─ç na szkolnej, profesjonalnej ┼Ťciance wspinaczkowej. Organizowane s─ů równie┼╝ kursy wspinaczki i zaj─Öcia wspinaczki ska┼ékowej oraz w parkach linowych.
  • inne – oprócz powy┼╝szych propozycji Klub Podró┼╝nika organizuje niezwyk┼ée zaj─Öcia lekcyjne na terenie ┼Ťcie┼╝ek edukacyjnych w Gorcach, wspó┼éorganizuje zielone szko┼éy oraz zaprasza na pokazy i spotkania o tematyce górskiej.

Mo┼╝liwe s─ů dotacje i dofinansowania wycieczek!

Wyprawy s─ů dokumentowane w postaci bogatej kroniki fotograficznej i filmowej, które w postaci pami─ůtkowej p┼éyty otrzymuj─ů uczniowie po zako┼äczeniu wyjazdu. Cz─Östo wyprawa jest równie┼╝ dokumentowana w postaci ksi─ů┼╝eczki z dok┼éadnym opisem wydarze┼ä, a uczniowie otrzymuj─ů te┼╝ ró┼╝ne materia┼éy edukacyjne (czasopismo Salamandra, przewodniki turystyczne i przyrodnicze, materia┼éy wewn─Ötrzne klubu).
Uczestnicy KP „Turbacz” otrzymuj─ů legitymacje klubu, a ich dokonania notowane s─ů w postaci rankingu. Uczniowie, którzy zdob─Öd─ů najwi─Öcej punktów w klasyfikacji rocznej otrzymuj─ů cenne nagrody oraz honorowy tytu┼é Podró┼╝nika Roku, a ich wyczyny prezentowane s─ů na stronach internetowych, kronikach fotograficznych oraz w lokalnej prasie. Aktywni cz┼éonkowie otrzymuj─ů cz─Östo pi─Ökne przewodniki i wydawnictwa z Gorcza┼äskiego Parku Narodowego. Uczniowie mog─ů równie┼╝ uczestniczy─ç w projektach edukacyjnych zwi─ůzanych z dzia┼éalno┼Ťci─ů Klubu (np. Kwiaty Gorców, Korona Karpat Polskich lub Korona Gorców).
Opiekunami Klubu Podró┼╝nika „Turbacz” s─ů (oprócz Paw┼éa Góralczyka) Micha┼é Dziedzic i Izabela Szot.


Zapraszamy na wyprawy Klubu Podró┼╝nika „Turbacz” licz─ůc na to, ┼╝e mi┼ée z nich wspomnienia na d┼éugo pozostan─ů w pami─Öci uczniów, a góry i lasy oka┼╝─ů si─Ö dobrymi nauczycielami i wychowawcami.


Opiekun KP Turbacz

Pawe┼é Góralczyk

  1. REGULAMIN KLUBU PODRÓ┼╗NIKA „TURBACZ” DZIA┼üAJ─äCEGO PRZY GIMNAZJUM SPO┼üECZNYM W WOLI BATORSKIEJ
  2. REGULAMIN WYCIECZEK W GIMNAZJUM SPO┼üECZNYM IM. LADY SUE RYDER W WOLI BATORSKIEJ


powr├│t